Tunel Grič מה זה והאם שווה להגיע?

אחד המקומות המומלצים תעלת גרי'ץ Tunel Grič בקרואטית.

בעת ביקור בזאגרב עיר הבירה של קרואטיה יש כמה וכמה אטרקציות שמאוד מומלץ לבקר בהן, אחד המקומות האלה הוא מנהרות גרי'ץ Tunel Grič בקרואטית. 

למנהרות גרי'ץ יש היסטוריה ארוכת שנים, זוהי מנהרה אשר נמצאת במרכז העיר והיא מיועדת להולכי הרגל, השם שלה ניתן לה בשל מיקומה מתחת לשכונ גרי'ץ המפורסמת.

המנהרה בנויה כך שיש בה אולם מרכזי שמתפצל לשני מעברים שמובילים אל רחובות ראשיים בכיוון מזרח ומערב העיר, ועוד ארבעה מעברים שמובילים לכיוון דרום העיר.

המנהרות מובילות אל עבר רחובות ראשיים כך שבעת ביקור במקום אתם יכולים לתכנן לעצמכם מסלול אשר יוביל אתכם ליעדים מעניינים מומלץ מאוד להגיע לחוות את ההיסטוריה של המקום תוכלו למצוא אזור בו ישנן תמונות המתארות את השיפוצים וההרחבות של המנהרות.

תערוכה זו מציגה את ההיסטוריה על ידי תמונות ומיצגי וידאו מאוד מעניינים מומלץ מאוד בעת ביקור במקום להגיע ולצפות במיצגי התערוכה זה בהחלט יכול לעזור לכם להבין יותר טוב את ההיסטוריה של המנהרות וגם של העיר זאגרב.

ההיסטוריה של מנהרות גריץ' Tunel Grič

מנהרות גריץ' הוקמו בזמן מלחמת העולם השנייה באותה תקופה המדינה הייתה נתונה לאיומי ההפצצות של בעלות הברית. לכן ראש הממשלה החליט ליצור מיגון לתושבים ולהקים מקלט ציבורי למענם.

בעת תכנון המקלט חוברו מעברים לכיוון מזרח ולכיוון מערב, המדינה השקיעה כסף רב בפרויקט והמהנדסים שנבחרו היו אברמוביץ', וסנג'קוביץ'. התכנון המקורי היה שהבנייה תימשך סך הכל תשעים ימים אך הפרויקט התארך ולקח כמעט שנה.

לאחר פתיחת המנהרה היו הרבה ביקורות לאחר שהובטח שהמנהרה תוכל להכיל שישים אלף בני אדם הסתבר שהיא יכולה להכיל רק חמשת אלפים בני אדם. זה לא הפריע לכך שהבנייה של המנהרה נמשכה.

בשנת 1947 החלו עבודות שיפוץ במקום בעיקר עדי לאבטח את המבנה שהחל לייצר רטיבות ונזקים של מים שחדרו למבנה שהחליש אותו. בהמשך המנהרה הפכה להיות מחסן של מזון על ידי אחת החברות הגדולות במדינה, זה גם הזמן בו הוסיפו למנהרה מעבר נוסף אל עבר אזור פוגצ'ובה. 

לאחר מכן החלו עבודות על האולם המרכזי שהאורך שלו הגיע למאה מטר, החל משנות החמישים הפכה המנהרה למקום מסתור בעיקר לחסרי בית או נרקומנים.

בשנים הבאות המנהרה הפכה לשולית ורק בתחילת שנות התשעים היא עלתה שוב לכותרות בשל כך שהמקום הפך למוקד של מסיבות רייב שהיו אז בשיא שלהם. מסיבות אלה הפכו לשם דבר באירופה והשתתפו בהם טובי התקליטנים של אותה תקופה.

מנהרות גריץ' כיום

בשנת אלפיים ושש עשרה החלו שיפוצים מקיפים במנהרה, השיפוצים נערכו בשלושה שלבים כאשר בשלב הראשון החלו שיפוצים של המנהרה והפיכתה לבטוחה יותר, לאחר מכן בשלב השני הוסיפו מעלית שבהחלט הועילה לאלה שהתקשו ללכת ולעלות את העליות המובילות למנהרה.

את המעלית הוסיפו באזור גורנג'י גראד, ובסוף השלב השלישי הוסיפו אזורי הופעות ותרבות כדי להפוך את המנהרה ליותר אטרקטיבית וליעד תיירותי.

בסוף השיפוצים שערכו מספר חודשים חלק מהמנהרה נפתחה לציבור הרחב, ולאט לאט המשיכו להיפתח אזורים נוספים 

כיום מנהרת גריץ' פתוחה כולה לציבור הרחב והיא הפכה למוקד תירותי ומושכת אליה כל שנה אלפי מבקרים, מומלץ מאוד בעת ביקור בעיר זאגרב להגיע אל המנהרות ולהתרשם מהאורך שלהן והגודל שלהן.

בשנים האחרונות קיימו במנהרה שלל אירועי תרבות שכללו גם תצוגות אופנה של גדולי המעצבים הופעות חיות של להקות מקומיות וגם של להקות בינלאומיות.

שאלות ותשובות בנוגע לTunel Grič מה זה והאם שווה להגיע

בהחלט כן כיום המנהרות הפכו ליעד תיירותי חובה למי שמבקר בזאגרב המנהרות מאו מעניינות והן יובילו אתכם אל עבר רחובות ראשיים, מדי פעם מתקיימים במקום אירועי תרבות והופעות חיות לכן מומלץ מאוד לברר האם יש אירוע כזה במועד של הטיול שאתם מתכננים

המנהרות הוקמו בזמן מלחמת העולם השנייה בשנת 1943 המטרה הראשונה של המנהרות הייתה להיות מקלט עבור התושבים שסבלו באותה תקופה מאיומים והפצצות של בנות הברית. כיום המנהרות הפכו להיות יעד תיירותי מומלץ וללא ספק שוות ביקור אם אתם נמצאים בזאגרב.

כיום הגישה למקום הפכה להיות קלה לאחר שהקימו מעלית שתעלה אתכם אל המנהרות, טיול במנהרות יכול להתאים גם לילדים אך חשוב להסביר להם שזוהי אטרקציה מעט שונה כשהם יצטרכו הרבה סבלנות, המנהרות ארוכות מאוד וחלקן מגיע ליותר משתי קילומטר לכן חושב לקחת בחשבון שאם קשה לכם ללכת יהיה לכם מעט קשה לעבור את כל המנהרות.

מנהרות גריץ' פתוחות לאורך כל השנה כך שבכל מקרה אם אתם נמצאים בזאגרב שווה לקחת בחשבון ביקור במקום, כדאי מאוד להגיע בשעות הבוקר ולתכנן לעצמכם טיול במנהרות ולהגיע דרכן ליעדים בעיר, המנהרות מובילות לרחובות ראשיים כך שתוכלו להגיע למסעדות טובות וגם לעשות שופינג.

לחזור למשהו ספציפי?

אהבת? נא לשתף!

רוצה את המדריך למטייל הישראלי בזאגרב?

יש לנו מדריך חינמי בדיוק בשבילך!