כנסיית סנט מארק

זאגרב בירת קרואטיה כבר מזמן הפכה ליעד תיירותי מוביל ומדי שנה פוקדים אותה מיליוני תיירים מכל רחבי העולם זאגרב גם הפכה לפופולרי מאוד עבור התייר הישראלי.

אחד היעדים שאסור לפספס זוהי כנסיית סנט מארק מבנה הקיים כבר מאז המאה השלושה עשרה והיא אחת המבנים הכי סמליים של העיר זאגרב זהו אחד הבניינים הראשונים שנבנו בעיר מאז הקמתה.

אחד הדברים שהופכים את הבניין לאיקוני הוא גג הרעפים הצבעוני אשר נבנה בשלב מאוחר יותר בסביבות שנת אלף שמונה מאות שמונים.

ההיסטוריה של כנסיית סנט מארק בזאגרב

בשנת 1242 הוכרזה זאגרב כעיר מלוכה חופשית והחלו להקים מבנים חדשים בעיר, אחד המבנים היה סנט מארק בשלב הראשון המבנה שימש כסוג של ארמון עבור המלך אך הוא חווה שריפות רבות רעידות אדמה המבנה נהרס לחלוטין והיה צריך לבנות אותו מאפס.

המבנה הוקם בימי הביניים ובהוראת המלך הוא קיים ירידים בכיכר ובחזית הכנסייה המקום גם שימש כסוג של בית משפט שהוצב בו עמוד בושה שיועד לאלה שעברו על החוק, אותם אנשים היו נקשרים לעמוד כאשר העוברים והשבים הסתכלו עליהם בבוז.

במהלך המאה ה -14 וה -15 שופצה הכנסייה הקיימת  והפכה להיות בסגנון גותי, הוסיפו פסיפס מדהים באזור הצפוני של הכנסייה לאחר כמה שנים גם בחלק הדרומי שלה. הדלת המקורית שנשבת לדלת קדושה נמצאת כיום במוזיאון העיר זאגרב.

כנסיית סנט מרקו נפגעה שוב ושוב מרעידות אדמה כאשר האחרונה שידועה קרתה בשנת 1502 באותו זמן מגדל הפעמונים של הכנסייה קרס לגמרי והשיפוצים שלו ערכו כמעט שמונים שנה. 

בשנת 1725 הקימו הונחה כיפה אשר עשויה בצורת קשת, לאחר מכן הכנסייה המשיכה לחוות אסונות בעיקר שריפות שכמעט החריבו אותה כל פעם מחדש.

פנים הכנסייה שוחזרה כמה פעמים במהלך המאה ה -17 וה -18, כאשר הוא הוסיפו במקום במת אבן, מקום למקהלה, ריצוף מרשים ומיוחד, כמה מזבחות וריהוט ייחודי. חלק מהפריטים שהיו בעבר בכנסייה מוצגים כיום במוזיאון של זאגרב ואין ספק שלאחר ביקור בכנסייה יהיה מעניין לראות את אותם פריטים ולקשר בניהם.

מה אפשר לראות בכנסיית סנט מארק

מעבר למבנה המרשים שהוא חוויה שאסור לפספס בפני עצמה כנסיית סנט מארק היא כנסייה גותית אשר מעוצבת בצורה יוצאת דופן המבנה של הכנסייה נחשב למקושט ביותר בכל קרואטיה. 

הכנסייה מורכבת מ -15 פסלים כאשר 11 פסלים מתוכם הם גותיים מאבן ו -4 פסלים נוספים עשויים בארוק מעץ.
תוכלו להתרשם מפסלים אשר מציגים את מריה הבתולה עם הילד ישו, מרקוס הקדוש והשליחים.

גג הרעפים הצבעוני והמיוחד של סנט מארק נבנה על ידי פרידריך שמידט והרמן בולה והם תכננו את זה כך שתוכלו לראות את מזכרות נשק מימי הביניים של קרואטיה, דלמטיה וסלובניה בצד שמאל תוכלו לראות את סמל זאגרב.

בתוך הכנסייה,תמצאו פסלים של איוון מסטרוביץ ואמנות מאת יוזו קליקוביץ' וליבו באביץ '. לאחר תקופה מסוימת שהחל בלאי שופצו את ציורי הקיר, התקרה הוזהבה בעלוני זהב 22 קראט ועוגה חדש ומרשים ביותר הותקן לאחרונה.

אחת החוויות היותר מומלצות בעת ביקור בכנסייה זהו טקס החלפת המשמר זהו טקס מרשים שחיילים לבושים במדים מיוחדים ויש מארש תופים ברקע זהו ללא ספק תהיה גם חוויה בעת טיול עם הילדים בעיר. הטקס מתקיים מסוף אפריל עד אוקטובר מחוץ לכנסייה בכל שבת וראשון בצהריים.

עוד במאה ה – 14 לספירה החלה מסורת של נגינה על עוגב בכנסיית סנט מארק נגינה על עוגב בכנסייה מעניקה סאונד אדיר ומיוחד בעיקר בגלל איך שהכלי בנוי וחלל התהודה הגדול של פנים הכנסייה. בשנת 1936 הוצב פרדו דוגאן כלי מכני. בכל מקרה אם לא יצא לכם לשמוע נגינת עוגב מומלץ מאוד לעשות זאת בכנסיית סנט מארק.

שאלות ותשובות בנוגע לכנסיית סנט מארק - מדוע זו אטרקציית חובה בזאגרב

כן הכנסייה פתוחה כל ימות השנה אך יש לפעמים אירועים מעניינים שלא כדאי לפספס כמו למשל החלפת המשמר שקוראת רק בחודשים מסוימים בעיקר בתקופת האביב והקיץ, מומלץ לברר מתי יש מנגנים על העוגב שזו בהחלט חוויה יוצאת דופן.

העיר זאגרב מאוד נוחה מבחינת תחבורה ציבורית כך שבכל תחנה שאתם נמצאים יהיה לכם קל להבין את הדרך הכנסייה נמצאת  ב: Street: Trg Sv. Marka 5

שעות הפתיחה הן: כל יום 07:15 – 19:00 מיסה קדושה נערכת כל יום בשעה 18:00 יום ראשון בשעה 11:00 ובשעה 18:00 מומלץ להגיע בשעות הבוקר כאשר יש פחות לחץ של מבקרים.

לא הכניסה היא חופשית אך מדי פעם ישנם מצבים שהכנסייה סגורה עבור אירוע מסוים לכן מומלץ לבדוק יום או יומיים לפני. בכל מקרה ביקור בכנסיית סנט מארק זו אטרקציית חובה בזאגרב.

לחזור למשהו ספציפי?

אהבת? נא לשתף!

רוצה את המדריך למטייל הישראלי בזאגרב?

יש לנו מדריך חינמי בדיוק בשבילך!